Program

Tema;  Igår, idag och imorgon

  • Programöversikt
  • 15 maj
    Tisdag
  • 09.00 – 10.00

    Fika & registrering, utställarbesök

  • 10.00

    Invigning med keynote

  • Lunch & utställarbesök
  • 13.15 – 14.45
    Parallella program

    Parallellt program 1
    Förlossningsrädsla
    Moderator Christine Rubertsson


    Parallellt program 2
    Fertilitet, preventivmedel och abort
    Moderator Tanja Tydén


    Parallellt program 3
    Vägar till internationellt arbete för barnmorskor, i fält, som utbildare och rådgivare
    Moderator Anna af Ugglas
    Vägar till internationella uppdrag, diskussioner med erfarna kollegor och presentationer av organisationers program för olika internationella initiativ


    Workshops och nätverksmöten

  • 14.45 – 15.15
    Fika & utställarbesök
  • 15.15-16.30

    Parallellt program 1
    Amning
    Moderator Sofia Zwedberg
    Amningsrädsla och amningslängtan -betydelse av tidigare amningssvårigheter
    Lina Palmér
    Våldsutsatthet kan påverka risken för depression och påverka amningen
    Hafrún Finnbogadottír
    Psykologiskt stöd på BVC – utmaningar och lösningar
    Katarina Kornaros
    Kvinnors råd till vårdpersonalen om amning
    Ingrid Blixt
    Önskan om att lyckas och risken att misslyckas
    Ida Gustafsson


    Parallellt program 2
    Upplevelse av stöd och vård
    Moderator Ingela Wiklund
    Inte bara ett barn – ensamstående mammors erfarenhet av mödravård
    Kristina Selvik Jacobsen
    SWE –ELEQ – psykometriskt test och utfall i en svensk population
    Karin Ängeby
    Pappors tillfredställelse med olika vårdmodeller under graviditeten
    Ewa Andersson
    Upplevelser av möten med hälso- och sjukvård hos kvinnor med endometrios
    Hanna Grundström


    Workshops och nätverksmöten

  • 18.00

    Festmiddag på restaurant Solliden, Skansen
    – med Barnmorskorna på Skansen och Allsång

  • Programöversikt
  • 16 maj
    Onsdag
  • 09.00

    Keynote

    Fika & utställarbesök

  • Parallella program

    Parallellt program 1
    Fosterrörelser
    Moderator Ingela Rådestad


    Parallellt program 2
    Kartläggning och utvärdering av vård
    Moderator Inga-Maj Andersson


    Workshops och nätverksmöten

  • Lunch & utställarbesök
  • 12.30-14.30

    Parallellt program 1
    Maternella och neonatala komplikationer vid förlossning
    Moderator Cecilia Ekéus


    Parallellt program 2
    Profession och kompetens
    Moderatorer Siw Alehagen och Mia Barimani

    Internationell utblick
    Malin Bogren och Kerstin Erlandsson

    Hälsoprofessionernas erfarenheter av obstetriskt ultraljud i Rwanda
    Sofia Holmlund

    Inlärning och professionell utveckling genom skriftliga dagliga reflektioner
    Eva K Persson

    Huvudhandledarmodellen för fördjupat lärande och kvalitetssäkring
    Karin Ängeby

    Barnmorskestudenters trygghet inför sitt yrke
    Lena Bäck

    Barnmorskors tankar inför att möta transmän i förlossningsvården
    Margareta Johansson

    Barnmorskors upplevelser i arbete med normala förlossningar
    Louise Lundborg


    Parallellt program 3
    Workshops
    Varför säger barnmorskor upp sig från förlossningsvården – maktstrukturer och organisation?
    Anna Wennergren och Louise Ammer

  • 14.30 – 15.00
    Fika & utställarbesök
  • 15.00-16.00
    Parallella program

    Parallellt program 1
    Hela kroppen åldras – om att vänta med barn
    Ulla Waldenström


    Parallellt program 2
    Profession och kompetens forts


    Workshops och nätverksmöten

  • 18.00

    Festmiddag på restaurant Solliden, Skansen
    – med Barnmorskorna på Skansen och Allsång

Tiderna är preliminär och lokal meddelas senare.